“Le Pen’in söylemleri Macron’u zafere taşıdı”

Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Fransızca Bölümü’nden Doç. Dr. Işıl Zeynep Turkan ile Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimini konuştuk. Macron’un yeniden seçilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Turkan, Marine Le Penin de aldığı oy oranına dikkat çekti. Turkan “Le Pen her ne kadar %42 oy alsa da bu oran %72 katılımın olduğu bir seçimde çok ciddi bir oran. Fransa’da hızla yükselen bir sağ var.” diye konuştu.

Kurye ölümleri tesadüf değil

2020 yılının Mart ayında Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 salgını ile internet alışverişlerinde büyük oranda artış görüldü. Tüketiciler siparişlerini en sağlam ve hızlı şekilde teslim almak isterken, aracı kuryelerin yaşadığı can kayıpları, iş güvenliği konusundaki açığı öne çıkarıyor. Elde edilen veriler, kuryelerin can güvenliğini ve tüketici davranışlarını ortaya koyuyor.

Kırmızı alarm: Su savaşı çıkabilir

Su, doğadaki tüm canlıların yaşam kaynağıdır. Bilim insanları tarafından, dünyadaki su varlığının yaklaşık olarak 1.4 milyar metreküp olduğu ifade ediliyor. Bu suyun, yalnızca 35 milyon metreküpü tatlı sudan oluşuyor. Bu rakam ise toplam suyun yüzde 2.5’ini kapsıyor. Yapılan araştırmalar, 43 ülkede yaklaşık olarak 700 milyon kişinin su kıtlığı çektiğini gösteriyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Gıda Örgütü (FAO) verilerine göre, 2025 yılında 1.8 milyar insanın su kıtlığı çeken ülkelerde yaşayacağı öngörülüyor.

"Benim için kıvılcım hep hakikat oldu’’

"Hrant Dink’in gazeteci olması değil, liberal olması değil, solcu olması değil, Ermeni kökenli olması değil beni motive eden sadece gazetecilik ve hakikate hizmetti. Ben onları yazarken de birileri tarafından hakarete uğradım, yaftalandım ama hakikati ortaya çıkarmanın motivasyonu her şeyi unutturdu."

Kurtuluşun Fotoğrafçısı Etem Tem’in Anıları Kitap Oldu

Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Tülay Alim Baran, Milli Mücadele’yi fotoğraflayan Etem Tem’in hatıralarının yazılı ve görsel hâllerini bir araya getirerek “Tarihe Tanıklık Eden Bir Objektiften Kurtuluş Savaşı: Etem Tem’in Hatıraları” adıyla kitaplaştırdı.

Kadınların Umudu: İstanbul Sözleşmesi

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında İstanbul Sözleşmesi son günlerin en çok tartışılan konuları arasında yer alıyor. Kadına şiddetin önlenmesini hedefleyen sözleşmenin feshi durumunda kadınların daha fazla şiddete uğrayacağı ve kadın cinayetlerinin artacağı ön görülüyor.

Annelere Ücretsiz Ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "Anne Kart" uygulaması başladı. Uygulama kapsamında 0-4 yaş aralığında çocuğu olan anneler "Anne Kart" ile toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanacak.

Neşeli Veda: 'Coffin Dance' Akımı

Yeryüzünde bulunan çoğu ülkenin kendisine has gelenekleri ve görenekleri var. Son zamanlarda sosyal medyada ortaya çıkan ve bir Gana geleneği olan Coffin Dance kendisinden oldukça söz ettirdi. Biz de sizler için Coffin Dance akımın hikayesini araştırdık.

Dünden Bugüne İşçi Bayramı

Bugün birçok ülkenin resmi tatil olarak kabul ettiği “1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı”, dünya üzerindeki bütün işçilerin birlik, dayanışma ve hak talebi amacıyla yine işçiler tarafından düzenleniyor.

Trump'tan Tuhaf Öneri

Resmi kayıtlara göre yaklaşık 900 bin kişi ile dünyada en fazla koronavirüs vakası görülen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri zor günler geçiriyor. ABD Devlet Başkanı Donald Trump, farklı tedavi önerileriyle kameraların karşısına geçerek salgının önüne geçmeye çabalarken birçok yerden tepki görüyor.