Marmaris’in kaybolan geçim kaynağı: Süngercilik

Sünger avcılığı, yüzyıllarca Marmaris ve çevre ilçelerde gelir kaynağı olmuş ve gelen yasaklamalar net- icesinde gelecek nesillere aktarılamamış bir meslek. Marmaris’te babası bu mesleği yapanların hiçbiri gelecekte bu işe devam etmedi ve farklı sektörlere dağıldılar. Senelerdir gün yüzüne çıkamayan bu mesleğin son temsilcisi Bodrum’da yaşıyor: Aksona Mehmet.

Nepal’in tanrıça çocukları: Kumariler

Güney Asya’da bir ülke olan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nde Kumari olarak adlandırılan çocuk tanrıçaların kutsal olduğuna inanılıyor. 2-6 yaş arasındaki kız çocukları arasından belirlenen Kumari, hem zorlu bir seçim sürecinden geçiyor hem de zorlu bir hayat yaşıyor.

Kentleşmeye direnen köylerden: Pirinççi Köyü

İstanbul’da kalan son organik köylerden biri olan Pirinççi Köyü çok eski bir tarihe sahip. Günümüzde kentleşme ve betonlaşmandan dolayı kalan köylere ve doğal ortamlara ilgi arttı. Toplu taşımayla rahat bir ulaşıma sahip olan Pirinççi köyüne hafta sonları 10 bine yakın ziyaretçi geldiği belirtiliyor.

‘Hayali’lere sorduk: Karagöz hayal mi olacak?

Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugünlere miras kalan Hacivat ve Karagöz, Bursa’nın önemli simgelerinden biri olma özelliğini hala sürdürüyor. Hacivat ve Karagöz, politik mizahın en saf halini içinde barındırıyor. Bir rivayet dahi olsa,  ikilinin Orhan Gazi döneminden günümüze kadar gelmesinde, o dönemde kullanmış oldukları politik mizahın çok büyük etkisi var. Günümüzde ise Hacivat ve Karagöz oyunlarının temelindeki politik mizah, içinde bulunduğumuz dönemden ötürü kullanılamıyor.

Kadınlar her yerde

Hikaye şöyle başlıyordu: Bir itfaiyeci, bir arama kurtarma ekip şefi, bir otopark görevlisi, bir metro makinisti ve bir sanayi dalgıcı kadın olursa ne olur? Toplum, “kadın başına” dışarı çıkarılmayanları değil, tuttuğunu kopartan güçlü kadınları görür.  Mutlu son.

"Endüstriyele Direnmeye Çalışıyoruz"

İstanbul’un ev sahipliğini yaptığı ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı’yı her gün yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. 22 yıldır Anadolu’nun el işi kültürünü yaşatmaya çalışan, “Ne olursan ol, yine gel.” mottosuyla işletilen, alışverişin önemli olmadığı, görmenin bir güzellik olduğu ve en önemlisi de muhabbetin olduğu bir dükkan Derviş.

Geleceğin Meslekleri

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok yeni meslek ihtiyaçları ortaya çıktı. Bu sayede daha önce hiç duymadığımız pek çok iş alanı da oluştu. Geleneksel meslekler ise yavaş yavaş şekil değiştiriyor. Yeni neslin meslek seçimi de dijital dönüşümün öne çıkardığı alanlardan etkileniyor.

Corona ile Nostalji Geri Döndü

Corona virüsün hayatlarımıza etkisiyle hepimiz yaşantımızı kısıtlamaya başladık. Evlerde geçirilen sürelerin artmasıyla alternatif eğlencelere yönelirken, belediyeler vatandaşlar için nostaljik bir etkinlik düzenledi.