Sony PS5’in Özelliklerini Açıkladı

Sony PS5’in Özelliklerini Açıkladı

İlgili konu

Oyuncular tarafından merakla beklenen Playstation 5, nihayet Sony’nin çevrimiçi etkinliğiyle internet üzerinden tanıtıldı. Sony,  cihazın sadece iç donanımı hakkında bilgi verirken konsol, kontrolcü ve oyunlar hakkında bir bilgi verilmedi.

Haber: Burak Kaan Öklü

Sony, uzun zamandır kullanıcıların merakla beklediği Playstation 5’in ayrıntılarını sonunda dünyayla paylaştı. Dünyayı saran Koronavirüs salgını nedeniyle cihazı çevrimiçi bir etkinlik düzenleyerek tanıtan Sony, yeni oyun konsolu hakkında sadece işlemci ve iç donanım gibi konulara değinirken, tasarım tarafından ise hiçbir bilgi paylaşmadı. Uzun zamandır Playstation 5 hakkında değişik konsept tasarımları ortaya çıkıyordu. Bu durumda biraz daha beklemek zorunda kalacağız gibi duruyor.

Sony’nin oyun tasarımcısı ve yapımcısı olan Mark Cerny, yapmış olduğu açıklamalarda “PS5’i tasarlarken geliştiricileri dinlediklerini ve tüketicilerden çok geliştiricilere hitap ettiğini.” belirterek sözlerini noktaladı.

PS5’in teknik özelliklerine baktığımızda ise PS4 ile arasındaki donanım farkı bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. PlayStation 5; 36 işlem birimine sahip, 10,28 TFLOPs seviyesinde performans sunan özelleştirilmiş bir AMD RDNA 2 grafik kartını bünyesinde barındırıyor. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro'ya göre iyi bir gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu alanda PS5’in, Xbox Series X'in  arasındaki kıyaslamaya bakınca çok az farklada olsa gerisinde kaldığını görüyoruz.

Donanım haber sitesinin yapmış olduğu habere göre PS5’in CPU tarafında ise beklendiği gibi özelleştirilmiş bir AMD Zen 2 işlemcisi yer almakta. 8 çekirdek barındıran işlemcinin 3,5 GHz frekans seviyesinde çalıştığı belirtilirken PlayStation 4'e göre yine müthiş bir performans artışı var.

Kullanıcılar tarafından en çok merakla beklenilen şeylerden birisi SSD tarafıydı. PS5 ile birlikte yeni SSD depolama alanına sahip olmuş olduk. Konsollarda bildiğiniz gibi yükleme ekranları kullanıcıların uzun zamandır dert yakındığı sorunlardan birisiydi. PlayStation 5, 825GB depolama alanı sunan özel bir NVMe SDD'yle piyasaya sürülecek ve oyuncuların derdi bitirilmiş olacak.

Sony’nin PlayStation 5 hakkında verdiği bilgiler arasında 4K 120FPS ve 8K desteği, Ray Tracing ve geriye uyumluluk gibi özellikler yer alıyor. Geriye uyumluluk sizin eski PS4’ünüzden geriye kalan oyunları PS5 ile çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor.