Altın Kafa Sedat’ın Ölüm Yıldönümü

Altın Kafa Sedat’ın Ölüm Yıldönümü

İlgili konu

ALS hastalığı ile 12 yıl mücadele eden eski milli futbolcu Sedat Balkanlı’nın aramızdan ayrılışının 11. yıl dönümü. Yakalandığı ALS hastalığı sonrası solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren Sedat Balkanlı 29 Nisan 2009 tarihinde hayata gözlerini kapamıştı.

Haber: Emre Çakır

Henüz yeni transfer olduğu Fenerbahçe’de 2 maçta toplam 44 dakika forma giymişti. Fenerbahçe’nin yeni transferi, defans oyuncusu Altın Kafa Sedat bir daha yeşil sahalara dönemedi. Sırasıyla Gaziosmanpaşa, Konyaspor, Bursaspor, Galatasaray, Eskişehirspor ve Fenerbahçe formaları giyen eski milli futbolcu Sedat Balkanlı, 1997 yılında milyonda bir görülen “ALS” hastalığına yakalanmıştı. Doktorların iki yıl yaşam süresi biçtiği Balkanlı solunum cihazına bağlı bir şekilde yaşam mücadelesini 29 Nisan 2009’a kadar sürdürdü. Defans oyuncusu olmasına rağmen attığı kritik kafa golleriyle “Altın Kafa Sedat” ünvanını alan milli futbolcunun 12 yıllık yaşam mücadelesi 44 yaşında son buldu. Eşi Şükran Balkanlı’nın bu hastalığa isyanı o dönem gazetelerine manşet olmuştu.

Milyonda bir “ALS”
istemli kas hareketinin kontrolünden sorumlu sinir hücrelerinin hasarından kaynaklanan nadir görülen Nörolojik bir hastalıktır. Çiğneme, konuşma, yürüme gibi istemli kasların görevlerin tam olarak yerine getirememesi durumudur. Herhangi bir tedavisi günümüzde henüz bulunamadı. Bu hastalık genel olarak kademeli ilerler. 3 ila 5 yıl hayatta kalma süresi olarak öngörülse de çok sayıda hastanın 10 yıl üzerinde yaşadığı gözlemlenmiştir.

ALS en sık görülen belirtileri;
-Yürürken tökezleme,

-Eşyaları taşımada güçlük,

-Konuşmada bozulma,

-Yutma problemleri,

-Kaslarda kramplar ve sertlik,

-Başı dik tutmada güçlük çekme şekilde sıralanabilir. 

ALS hastalığının nedenleri bir netlik olmasa da %5 ila %10 oranında kalıtım yoluyla aileden gelir.
Bunun haricinde; Gen mutasyonu, kimyasal dengesizlik, düzensiz bağışıklık, proteinlerin anormal birikimi sebeplerinden görülebilir.