Nobel Edebiyat Ödülü Ernaux’un

Nobel Edebiyat Ödülü Ernaux’un

İlgili konu

Nobel jürisi tarafından yapılan açıklamada yazar Annie Ernaux’un bu yılki ödüle layık görüldüğü bildirildi.

Haber: Zeynep Nazlı Yıldırım

 

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısında Fransız yazar ve edebiyat profesörü Annie Ernaux’un "kişisel hafızanın köklerini, mesafelerini ve kolektif kısıtlamalarını keşfetmedeki cesaretinden” dolayı bu yılki ödüle layık görüldüğü açıklandı. Cergy-Pontoise Üniversitesi'nde edebiyat profesörlüğü yapan Fransız yazarın; sınıf egemenliği, aşk tutkusu, kadın özgürlüğü, yaşam, ölüm konularını incelediği yirmiye yakın otobiyografi ve romanı bulunuyor. ‘Toplumsal rahatsızlık’ konusuna sıkça değinen Ernaux’un, kadın kimliğini ön planda tuttuğu biliniyor.

 

1940’ta Fransa’nın Seine-Maritime şehrinde işçi sınıfı bir ailede büyüdü. Mazbut ve sosyal bir hayat geçiren Ernaux’un edebiyata ilgisi çocukluğunda başladı. Uzun yıllar edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra ilk romanı Les Armoires Vides (Boş Dolaplar) ile yazarlık dünyasına giriş yaptı. 1984’te La Place (Bir Adamın Yeri) romanı aralarında Renaudot Ödülü de olmak üzere birçok başarı kazandı. Çoğu kişinin başyapıt olarak gördüğü, Fransız eleştirmenlerinin gözdesi Les Annees, Ernaux’a ün ve başarı getirdi. Kitap sonrası birçok edebi öğrencisi ve sanat çevrelerinde bilinirliği oldu. ‘İlk kolektif otobiyografi’ ödülü alan Les Annees’de bir kadının ve içinde yaşadığı toplumun etkileyici gelişimini ele aldı. Eseri 2008 yılında Türkçeye çevrildi.

 

2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Zanzibar kökenli romancı Abdulrazak Gurnah kazanmıştı. Gurnah, kültürler ve kıtalar arasındaki uçurumda sömürgeciliğin etkilerine, yanı sıra mültecilerin kaderine kesin ve merhametli şekilde nüfuz etmesi nedeniyle ödüle layık görülmüştü. 2006'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk ise Nobel alan ilk Türk yazar olmuştu.