Kültür Sanat Etkinlikleri Online Devam Ediyor

Kültür Sanat Etkinlikleri Online Devam Ediyor

İlgili konu

Koronavirüs sebebiyle iptal edilen kültür sanat etkinliklerinin yerini online opera, bale ve tiyatro yayınları aldı. Çeşitli internet siteleri ve Youtube kanalları salgın döneminde evlerinde kalan insanlar için kültür sanat etkinliklerine internet üzerinden ulaşma imkanı sağlıyor.

Haber: Sıla Tanrıverdi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın 170’ten fazla ülkesine yayılan koronavirüsü, hayatı birçok yönden etkilerken kültür sanat etkinliklerinin de durmasına neden oldu. 11 Mart günü Türkiye’de virüsün görülmesinin ardından konserler iptal edildi, sinemalar kapatıldı, tiyatro sahneleriyse oyunlarını durdurdu. “Evde kal” çağrısının yapıldığı bu günlerdeyse dünyada ve Türkiye’de bazı internet siteleri, Youtube kanalları kültür-sanat etkinliklerine internet üzerinden ulaşabilmemizi sağlıyor. Bunların bazılarını sizler için derledik.

300’den fazla belgesel

Koronavirüs nedeniyle kapatılan Metropolitan Opera Binası, internet sitesi üzerinden ücretsiz yayın yapmaya başladı. New York’ta bulunan kültür merkezi, 16 Mart’ta ilk yayınını yaptı. Gösteriler www.metopera.org/ sitesinden canlı olarak yayınlanıyor.

Berlin Devlet Operası da opera ve konser gösterilerini online yayınlamaya başladı. Gösteriler www.digitalconcerthall.com/ adresinden izlenebiliyor.

Viyana Devlet Operası’ysa www.staatsoperlive.com adresinden arşivindeki tüm opera ve bale performanslarını sanatseverlere açtı.

Amsterdam Belgesel Film Festivali(IDFA) festival tarihinden 300 filmi ücretsiz erişim sağlanabiliyor. IDFA’nın erişime açtığı çevrimiçi platformdan izlenebilecek filmler arasında Türkiye yapımı iki belgesel de bulunuyor: İki Dil Bir Bavul ve Son Mevsim: Şavaklar

Tiyatrolardan online yayınlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı da çeşitli opera ve bale kayıtlarını Youtube kanalı üzerinden yayınlamaya başladı. https://www.youtube.com/user/KulturTurizmBak adresinden ulaşabilirsiniz.

Tiyatro Tam “Kral Üşümesi” adlı oyununu 29 Mart'ta YouTube üzerinden paylaşacağını duyururken Kadro Pa 27 Mart Tiyatro Gününde “Macbeth Mutfakta” adlı oyununu online oynayacağını açıkladı. Mekan Artı her perşembe YouTube üzerinden eski oyunlarını yayınlayacak.

Sendika.org ise her gün İşçi Filmleri arşivinden bir film yayınlama kararı aldı. Filmlere sendika63.org sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.