Türk Basın Tarihine Işık Tutan İki Sergi Açıldı

Türk Basın Tarihine Işık Tutan İki Sergi Açıldı

İlgili konu

“Tercüman-ı Ahval’den Günümüze Türk Basınında Fikir Akımı” ve “Osmanlı’da Fikir ve Düşünce Özgürlüğü: Çok Dilli Basının Merkezi İstanbul” sergileri, Yeditepe Üniversitesi’nde dün yapılan etkinlikle ziyarete açıldı.

Haber: Berna Tunç - Semih Demirhan

Yeditepe Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü Müdürü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin’in koordinatörlüğünde Gazetecilik Bölümü tarafından düzenlenen sergilerin açılışı, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arka bahçesinde yapıldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe, Yeditepe Üniversitesi’nin Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan’ın yanı sıra basın çalışanları ve akademisyenler de katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Suat Gezgin “Bildiğiniz üzere İstanbul, Avrupa Birliği tarafından 2010 yılında “Avrupa Kültür Başkenti” seçilmiş ve yıl boyunca bu sıfatı taşımaya hak kazanmıştı. Bununla birlikte; dünya çapında İstanbul’un tanıtımı için çalışma yapmaktan, kenti yeni kültür merkezlerine kavuşturmaya, kültür sanat faaliyetlerine öncülük edecek projelerin hayata geçirilmesinden halkla sanatı yakınlaştırmaya kadar İstanbul ile ilgili bir dizi projenin temeli atılmıştı. O dönem biz de, meslektaşım Prof. Dr. Belkıs Ulusoy Nalcıoğlu ile “Avrupa Kültür Başkenti” sıfatını taşımaya hak kazanan İstanbul’un, aynı zamanda Türkiye’nin basın-yayın başkenti de olduğunu vurgulayan iki proje hazırlamaya karar verdik. Proje danışmanımız da, adını özlemle anmak istediğim, rahmetli Orhan Koloğlu idi.” dedi.

“Evrensel bir kültür merkezi: İstanbul”

Açılışı yapılan sergilerin Türk basın tarihi açısından taşıdığı önemin altını çizen Gezgin, “Bugün açılışını yapacağımız “Osmanlı’da Fikir ve Düşünce Özgürlüğü: Çok Dilli Basının Merkezi: İstanbul” isimli sergide; Osmanlı Devleti’nin ana dilinin dışında 19 farklı dilde yayınlanmış gazete ve dergi örneklerinin bir araya getirilip sergilenmesi yoluyla İstanbul’un nasıl bir evrensel kültür merkezi olduğunu açık bir şekilde ortaya koyduğumuzu düşünmekteyim. Öte yandan “Tercüman-ı Ahval’den Günümüze Türk Basınında Fikir Akımı” isimli diğer sergimiz de; Türk aydınlarımızın çıkarmış olduğu ilk özel gazete ve Modern Türk Edebiyatının da ilk yayın organı olan Tercüman-ı Ahval’den günümüze kadarki süreçte gelişen fikir gazeteciliğine ışık tutmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ise İstanbul’un geçmişteki çok dilli ve çok kültürlü yapısını vurguladığı konuşmasında “İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’na 400 yıldan fazla başkent yapmış bir şehir olarak çok kültürlü bir yapıya sahip bir şehir. Osmanlı’da Fikir ve Düşünce Özgürlüğü: Çok Dilli Basının Merkezi İstanbul sergisi ile çok milletli iki büyük imparatorluğun başkentliğini yapan İstanbul’un kitle iletişim araçlarının çeşitliliği ortaya konulmuştur. Öte yandan Tercüman-ı Ahval'den Günümüze Türk Basınında Fikir Akımı isimli sergi de Osmanlı’dan günümüze Türk basının fikir hayatına ışık tutmaktadır. Bu sergileri hayata geçirdiği için Prof. Dr. Suat hocamızı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Araştırmacıların bu sergi üzerinden daha geniş araştırmalar yapmasını özellikle diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Osmanlı’dan günümüze basın tarihinde yolculuk

Eşzamanlı olarak açılışları gerçekleştirilen sergilerden “Osmanlı’da Fikir ve Düşünce Özgürlüğü: Çok Dilli Basının Merkezi İstanbul” başlıklı sergide, Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’da yayımlanmış Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca, Rusça, Ermenice, Rumca, Arapça, Farsça, Urduca, Romence, Bulgarca, Arnavutça, Sırpça, Gürcüce, Kürtçe, Ladino, İbranice ve Çerkesçe olmak üzere 19 farklı dilde gazete ve dergiler bulunuyor.

Daha önce Zonguldak, Malatya, Şanlıurfa, Van, Siirt, Adana gibi şehirlerdeki üniversitelerde açılan “Tercüman-ı Ahval’den günümüze Türk Basınında Fikir Akımı” sergisi ise Türkiye’deki kültürel üretimin kitlelere taşınmasındaki en önemli araçlardan fikir gazeteciliğinin tarihini gün yüzüne çıkartıyor. Sergi, ilk Türkçe özel gazete olan Tercüman-ı Ahval ve sonrasında çıkarılan Türk basın tarihinin önemli fikir gazetelerinden oluşuyor.

Sergiler, kalıcı olarak Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Binası 2. katında ziyaret edilebilecek.